Formularz

Gorsety ortopedyczne

Gorsety ortopedyczne

Gorsety korekcyjne do leczenia skolioz i kifoz

 

Skolioza idiopatyczna jest deformacją kręgosłupa zachodzącą w trzech płaszczyznach. Skoliozą określamy skrzywienie, w którym kąt skrzywienia bocznego wg Cobba na zdjęciu rentgenowskim wynosi co najmniej 10 º. Ze względu na wielkość kątową skoliozy możemy podzielić na trzy stopnie:

 

  • 10 º – 24 º
  • 25 º – 40 º
  • 50 º i powyżej

Jeżeli kąt skrzywienia przekroczy 25 º lub gdy następuje duża progresja przy niższych wartościach kątowych zalecaną metodą leczenia jest stosowanie ortezy tułowia typu Rigo Cheneau. Gorset jest indywidualnym zaopatrzeniem ortopedycznym. Jego działanie polega na zastosowaniu trójwymiarowej korekcji deformacji kręgosłupa opierającej się o trójpunktowy rozkład sił oddziałujących na tułów. Korekcję uzyskuję się poprzez zastosowanie pelot uciskowych i obszarów odciążających w płaszczyźnie czołowej, poprzecznej oraz strzałkowej. Gorset korekcyjny umożliwia dwa rodzaje korekcji – czynną i bierną. Korekcja czynna przeciwdziała progresji skrzywienia oraz wzmacnia prawidłową strukturę mięśniową. Korekcja bierna umożliwia tzw shift czyli przesunięcie boczne tkanek za pomocą pelot oraz zmniejsza patologiczne ustawienie kręgów.

 

Gorsety korekcyjne stosuje się również w przypadku choroby Scheurmanna. Jest to schorzenie które dotyka najczęściej chłopców w okresie dojrzewania. Objawia się pogłębioną kifozą piersiową. Na obrazie RTG możemy zaobserwować zklinowacenie kręgów piersiowych wynikające z uszkodzenia płytek granicznych. Zadaniem gorsetu jest zatrzymanie progresji choroby poprzez zastosowanie komponenty wyprostnej. Poza gorsetami korekcyjnymi w naszym zakładzie zaopatrujemy dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni, przepukliną oponowo-rdzeniową oraz porażeniem dziecięcym.

 

W Pomorskim Centrum Protetyki i Ortotyki Narządu Ruchu Ortomax gorsety korekcyjne wykonujemy metodą CAD/CAM. Na pierwszej wizycie pobierany jest skan pacjenta oraz badanie wykonywane przez fizjoterapeutę. Na kolejnej następuje już przymiarka gorsetu połączona z odbiorem. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii nasze gorsety są lepiej dopasowane niż te wykonywane metodą tradycyjną (gipsową). Lokalizacja pelot jest bardziej precyzyjna poprzez zestawienie skanu pacjenta z jego zdjęciem RTG a narzędzia wykorzystywane przy projektowaniu gorsetów pozwalają na uzyskanie większej korekcji skrzywienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu. Dużą wagę przykładamy również do jak najniższej wagi ortezy dlatego termoplasty wykorzystywane do produkcji gorsetów są wysokiej jakości. Pozwala to na odpowiednie ich rozciągnięcie podczas termoformowania – uzyskujemy zatem produkt lekki a zarazem odpowiednio sztywny do transferu sił korekcyjnych.

 

gorset pieski sml
Gorsety okladka sml sml
porownanie skoliozy sml sml
zdjecie gorset 1 sml
zdjecie gorset3 sml
gorset sml
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!